Artykuł sponsorowany

Toczenie stali - jak przebiega?

Toczenie stali - jak przebiega?

Toczenie stali to technika, która zrewolucjonizowała sposób wytwarzania różnych elementów maszyn i konstrukcji. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie precyzyjnych kształtów oraz powierzchni o wysokiej jakości. W Polsce liczne zakłady przemysłowe korzystają z tego procesu, aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku. W artykule przedstawiamy, jak przebiega toczenie stali, jakie są jego rodzaje oraz jakie maszyny są wykorzystywane w tym procesie.

Rodzaje toczenia stali

Toczenie stali można podzielić na kilka rodzajów, które różnią się między sobą techniką obróbki oraz finalnym efektem. Pierwszym z nich jest toczenie wzdłużne, polegające na usuwaniu materiału wzdłuż osi obrotu detalu. Dzięki temu uzyskuje się elementy o jednolitej średnicy na całej długości. Kolejnym rodzajem jest toczenie poprzeczne, gdzie narzędzie obrabia powierzchnię detalu prostopadle do osi obrotu, co pozwala na uzyskanie kształtów stożkowych lub cylindrycznych. Toczenie czołowe to natomiast technika, w której narzędzie obrabia powierzchnię czołową detalu, co umożliwia uzyskanie płaskich powierzchni. Wreszcie, istnieje także toczenie gwintów, które polega na wytwarzaniu gwintów na powierzchni detalu.

Maszyny do toczenia stali

W procesie toczenia stali wykorzystuje się specjalistyczne maszyny zwane tokarkami. Tokarki można podzielić na kilka typów, w zależności od konstrukcji oraz zastosowania. Najbardziej popularne są tokarki uniwersalne, które pozwalają na wykonywanie różnych rodzajów toczenia. Tokarki karuzelowe to zaś maszyny o dużych gabarytach, przeznaczone do obróbki dużych elementów. Istnieją także tokarki rewolwerowe, które charakteryzują się szybką zmianą narzędzi oraz wysoką precyzją obróbki. W Polsce wiele zakładów przemysłowych korzysta z nowoczesnych tokarek CNC, które pozwalają na sterowanie procesem toczenia za pomocą komputera. Jeśli chodzi o sprawne toczenie stali, śląskie to rejon działania specjalistów takich jak Metal-Wkręt.

Narzędzia stosowane w toczeniu stali

W procesie toczenia stali wykorzystuje się różnego rodzaju narzędzia skrawające. Ich dobór zależy od rodzaju obrabianego materiału oraz wymaganej precyzji i jakości powierzchni. Wśród narzędzi stosowanych w toczeniu stali można wymienić noże tokarskie, dłuta, frezy czy gwintowniki. Ważnym aspektem jest także dobór odpowiedniego materiału narzędziowego, który wpływa na trwałość narzędzia oraz jakość obróbki. W Polsce popularne są narzędzia wykonane z szybkotnącej stali (HSS), która charakteryzuje się wysoką twardością i odpornością na ścieranie.