Artykuł sponsorowany

Koła do samochodu elektrycznego - czym się różnią od standardowych?

Koła do samochodu elektrycznego - czym się różnią od standardowych?

Samochody elektryczne zyskują coraz większą popularność na polskim rynku, a wraz z nimi pojawiają się pytania dotyczące ich specyfiki. Jednym z aspektów, który może budzić wątpliwości, są koła stosowane w tego typu pojazdach. Czy różnią się one od tych montowanych w samochodach z silnikami spalinowymi? Okazuje się, że tak, a kluczowe różnice dotyczą zarówno konstrukcji, jak i materiałów użytych do produkcji.

Opony dedykowane dla samochodów elektrycznych

Pierwszym elementem, który wyróżnia koła do samochodów elektrycznych, są opony dedykowane specjalnie dla tego rodzaju pojazdów. Ze względu na wyższą masę aut elektrycznych oraz specyfikę ich napędu, opony muszą być przystosowane do innych warunków pracy niż te stosowane w samochodach z silnikami spalinowymi. Producent opon Continental twierdzi, że opony dla aut elektrycznych mają nawet 30% większą trwałość niż tradycyjne modele.

Nacisk na opory toczenia

Jednym z kluczowych parametrów opon dedykowanych dla samochodów elektrycznych jest minimalizacja oporów toczenia. Im niższe opory toczenia, tym mniejsze zużycie energii potrzebnej do poruszania pojazdu, co przekłada się na większy zasięg na jednym ładowaniu. Dlatego producenci opon dla aut elektrycznych starają się stosować materiały oraz konstrukcje, które zmniejszają tę wartość. Przykładem może być technologia EfficientGrip Performance 2 firmy Goodyear, która pozwala na zmniejszenie oporów toczenia nawet o 50% w porównaniu do standardowych opon.

Optymalizacja aerodynamiki

Ostatnim aspektem, który wpływa na różnice między kołami do samochodów elektrycznych a standardowymi, jest aerodynamika. W przypadku aut elektrycznych istotne jest zmniejszenie oporu powietrza, aby zwiększyć zasięg pojazdu. Dlatego producenci kół do tych pojazdów starają się stosować takie rozwiązania, które będą sprzyjać lepszej aerodynamice. Przykładem może być zastosowanie specjalnych pokryw na felgach, które zmniejszają turbulencje powietrza wokół kół.

Podsumowując, koła do samochodu elektrycznego różnią się od standardowych przede wszystkim pod względem opon, materiałów użytych do produkcji felg oraz aerodynamiki. Wszystkie te aspekty mają na celu zwiększenie efektywności pojazdu, zmniejszenie zużycia energii i wydłużenie zasięgu na jednym ładowaniu.