Artykuł sponsorowany

Kiedy należy uzyskać certyfikat energetyczny?

Kiedy należy uzyskać certyfikat energetyczny?

Certyfikat energetyczny to dokument, który coraz częściej staje się koniecznością przy sprzedaży czy wynajmie nieruchomości. Czy wiesz, kiedy dokładnie należy go uzyskać i jakie korzyści płyną z posiadania takiego certyfikatu? W poniższym artykule odpowiemy na te pytania, a także omówimy sytuacje, w których certyfikaty energetyczne są wymagane.

Przeczytaj również: Czym różnią się od siebie okna dwu i trzyszybowe?

W jakich przypadkach potrzebuję certyfikatu energetycznego?

Certyfikat energetyczny jest wymagany przede wszystkim w przypadku sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Jego posiadanie jest obowiązkowe zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Ponadto, certyfikat może być wymagany podczas ubiegania się o dofinansowanie na termomodernizację budynku czy przy staraniu się o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Warto zwrócić uwagę na lokalne regulacje - w niektórych miastach, takich jak Lublin, certyfikaty energetyczne są wymagane również przy zmianie sposobu użytkowania budynku.

Aby uzyskać certyfikat energetyczny, należy zgłosić się do uprawnionego audytora energetycznego, który przeprowadzi analizę zużycia energii w danym budynku. Auditor oceni m.in. jakość izolacji termicznej, efektywność systemów grzewczych oraz wentylacyjnych, a także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na podstawie zebranych danych sporządzi raport, na podstawie którego zostanie wydany certyfikat energetyczny. Warto zwrócić uwagę na lokalne firmy oferujące takie usługi - na przykład, jeśli interesują nas certyfikaty energetyczne w Lublinie, warto poszukać audytorów działających na terenie tego miasta.

Czy certyfikat energetyczny wpływa na wartość nieruchomości?

Posiadanie certyfikatu energetycznego może wpłynąć na wartość nieruchomości, gdyż informuje potencjalnych nabywców o efektywności energetycznej budynku. Im lepsza klasa energetyczna, tym niższe koszty eksploatacji nieruchomości i tym większe zainteresowanie ze strony kupujących czy najemców. Dlatego inwestowanie w poprawę efektywności energetycznej budynku może być opłacalne nie tylko ze względu na oszczędności w rachunkach za energię, ale również ze względu na wzrost wartości nieruchomości na rynku.