Artykuł sponsorowany

Czym są gazy techniczne i do jakich celów się je wykorzystuje?

Czym są gazy techniczne i do jakich celów się je wykorzystuje?

Gazy techniczne odgrywają kluczową rolę w wielu gałęziach przemysłu, a ich zastosowanie jest nieocenione w codziennym życiu. W Brzegu, jak i w innych miastach Polski, coraz więcej firm korzysta z tych substancji, aby zoptymalizować swoje procesy produkcyjne. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym są gazy techniczne oraz do jakich celów się je wykorzystuje.

Rodzaje gazów technicznych

Gazy techniczne to szeroka grupa gazów, które są stosowane w różnych dziedzinach przemysłu, nauki i medycyny. Najczęściej spotykane gazy techniczne to argon, azot, tlen, dwutlenek węgla, hel oraz mieszaniny gazów. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowania. Na przykład argon jest wykorzystywany jako ochronny gaz szlachetny w spawalnictwie oraz w produkcji lamp elektronowych. Azot natomiast jest niezbędny w przemyśle spożywczym jako gaz ochronny oraz w produkcji tworzyw sztucznych.

Zastosowanie gazów technicznych w przemyśle

Gazy techniczne są niezbędne w wielu gałęziach przemysłu. W Brzegu gazy techniczne są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle metalurgicznym, chemicznym, spożywczym oraz farmaceutycznym. W metalurgii, gazy te są stosowane w procesach spawania, cięcia oraz obróbki cieplnej metali. W przemyśle chemicznym, gazy techniczne są wykorzystywane jako surowce do produkcji różnych związków chemicznych oraz jako ochronne atmosfery podczas reakcji chemicznych. W przemyśle spożywczym, gazy te są stosowane do pakowania żywności w atmosferze kontrolowanej oraz do zamrażania i chłodzenia produktów. W farmacji, gazy techniczne są wykorzystywane m.in. w produkcji leków oraz jako środki konserwujące.

Gazy techniczne w medycynie

W medycynie, gazy techniczne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń oraz procesów diagnostycznych i terapeutycznych. Tlen jest podstawowym gazem medycznym, który jest stosowany zarówno w terapii tlenowej, jak i w znieczuleniu wziewnym. Dwutlenek węgla jest używany m.in. w endoskopii oraz w chirurgii laparoskopowej jako gaz naciskający na narządy wewnętrzne. Azot jest wykorzystywany jako gaz ochronny podczas przechowywania tkanek i komórek oraz jako gaz do zamrażania tkanek w kriochirurgii. Hel jest stosowany w medycynie jako środek kontrastowy w badaniach rezonansu magnetycznego oraz jako gaz nośny w terapii inhalacyjnej.